Yurtdışından Araba Getirmek veya Çıkarmak

uluslararası araç taşıma

Yurtdışından Araba Getirirken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Yurtdışından Araba Getirirken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Yurtdışından araba getirmek için öncelikle aracınızın yükleme işlemleri başlamadan evvel taşıyıcı firmaya Araç Durum Formunu doldurmasını mutlaka hatırlatınız. Aracınızın mevcut durumunu, varsa çizikleri hasarları mutlaka bu formu kullanarak yükleme öncesi kayıt altına aldırınız. Bu formun bir kopyasını da imzalatarak kendinize alınız.

Konteyner ile araç taşımak gerçek anlamda tecrübe ve uzmanlık ister. Çünkü konteynerlere düzgün ve kaliteli teknik malzemelerle iyi bir şekilde sabitlenmeyen araçlar deniz aşırı taşımalarda büyük hasar görürler. Maliyeti daha yüksek olmakla birlikte dilerseniz araçlarınızın transferi hava kargo ile de gerçekleştirilebilir.

Ayrıca araç sabitlenirken lastik basıncı düşürülmeli, lastik önlerine her iki yöne doğru takozlar çakılmalıdır. El freni mutlak suretle çekilmeli, profesyonel bir lashing firması tarafından lastik/zincir gibi ekipmanlarla sabitlenmelidir. Uluslararası taşımalarda yükleme öncesi aracın yakıt deposunun ¼ oranında boşaltılması gerektiğini ve akü kutup başlarının sökülmesi gerektiğini unutmayınız. Bu konuda taşıyıcı firmaya gerekli hatırlatmaları yapınız.

Otomobil, yat, tekne ve motosiklet gönderimleriniz için özel ekibimiz adresinizden aracınızı teslim alıyor, gümrük çıkış işlemleriniz tamamlıyor ve istemiş olduğunuz ülkeye sevkini gerçekleştiriyor. Aynı şekilde şehirlerarası araba veya motosiklet nakliyesi konusunda da sizlere yardımcı olabiliyoruz.

Arabanızı yurt dışından Türkiye’ye mi getirmek istiyorsunuz?

Yurtdışından araç getirmek için öncelikle kati ithalat mı yapılacak yoksa geçici süreli olarak mı getirilecek ona karar vermiş olmanız gerekiyor. Çünkü gurbetçilere verilen haktan yararlanmak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da yerine getirilmesi gereken şartlar ve istenen evraklar farklıdır.

Şayet yeni bir araba almış ve bunu sevk etmek istiyorsanız sahiplik belgesinin orijinali, araç sahibinin pasaport fotokopisi ve aracın satış faturası gerekmektedir. Fakat arabanıza 6 aydan daha uzun süredir sahipseniz ve şahsi arabanız ise yalnızca sahiplik belgesi ve pasaport yeterlidir.

Aracı gurbetçi statüsünde 2 yıl boyunca Türkiye’de kullanabilmek için bazı kriterleri tamamlamak gerekir. Aracın sahibi sadece Türk vatandaşı veya çifte vatandaş olarak son bir yılının 185 gününü Türkiye sınırları içinde geçirdiğini belgelemelidir. Bunu havalimanındaki pasaport polislerinden resmi evrak niteliğinde temin edecektir. Sonra evrak emniyet şube tarafından kaşelenir ve imzalanır.

Buna ek olarak aracınızın bulunduğu ülkedeki tüm alım satım vergilerinin ödenmiş olması, aracın kendiniz adına çıkartılmış ruhsatı ve geçerli plakası olması gerekir. Ayrıca aracın herhangi bir banka borcu veya ipoteği olmamalıdır. Bu şartların tamamını yerine getirdiğinizde araç 2 yıl süre ile Türkiye’de gurbetçi statüsünde kullanılabilir. Bu araç için Türkiye’de sadece yabancı plakalı araçlar için gerekli Yeşil Sigorta alınması zorunluluğu vardır.

Yurt dışından getirmek istediğiniz aracın Türkiye’ye kesin ithalatı da mümkün olmakla birlikte bunun için bulunduğu ülkede hiçbir alım satım vergilerinin ödenmemiş olması gerekir. Araç için hiçbir şekilde kendi adına veya başkası adına plaka çıkmamış olması gerekmektedir. Aracın satın alındığına dair resmi fatura ve banka dekontu Türk Konsolosluğu ve Chamber of Commerce tarafınca onaylanmalıdır. İthalat esnasında devlete ödenecek gümrük vergisi, ÖTV ve KDV miktarı aracın silindir hacmine ve fiyatına göre değişmektedir.

Moven Lojistik olarak tüm bunlar için hem çıkış ülkesinde hem de Türkiye’de işlemleri takip edecek donanımlı gümrükçümüz ve personellerimiz mevcuttur. Yurt dışından tekne, motosiklet, klasik otomobil ve tüm diğer araçlarınızın nakliyesinde profesyonel ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.

3 Comments
 1. Ersin Karagul July 14, 2018 at 8:58 pm - Reply

  Merhaba,
  Ayan Romanyadayız ve eşim Romanyalı. Arabamız eşimin üzerine. Benim oturma iznim yok. Eşimin ehliyeti YÖK, yani aracı ben kullanacağım. Sizce aracı Türkiye’ye bir kaç günlüğüne getırebilir miyiz?
  Saygılar,
  Ersin Karagül

 2. ALPER UNLU March 17, 2019 at 6:42 pm - Reply

  İyi gunler watsaptan gorusebilirmiyiz

  0966505869616

 3. S. Mertol Evirgen April 25, 2019 at 11:00 pm - Reply

  Yeni aldigim ikinci el arabamin cesitli onarimlarini yaptirmak icin Newcastle upon Tyne/Ingiltere’den, Istanbul’a naklettirmek istiyorum. Bu konu icin gerekli islemler ve ucreti konusunda bilgilendirmenizi rica ederim.
  Saygilarimla,
  S. Mertol Evirgen

Leave a Comment

Your email address will not be published.