Irak’a İhracat Nasıl Yapılır?

irak nakliyeciler sitesi kargo kutu

Irak’a ihracat yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar

Irak’a İhracat Nasıl Yapılır?

Ülkemizin güney komşusu olan Irak, ithalatlarının büyük kısmını Türkiye’den karşılamaktadır. Irak’a ihracatını yaptığımız ürünlerin büyük kısmı Tekstil, İnşaat Malzemeleri, Makine Sanayi, Otomobil Yedek Parçaları, Gıda ve Soğuk Zincir, Mobilya, Elektronik ürünlerden oluşmaktadır.

Irak ile ilgili ilk bilmemiz gereken devlet yönetiminin Kuzey ve Güney olmak üzere iki parçaya bölünmüş olmasıdır. Bu durum iki farklı gümrük prosedürü anlamına gelmektedir. Kuzey bölgesine yapılan ihracatlarda yalnızca o bölgenin yönetmeliklerine uymak yeterli olmakta. Ancak kara yolu ile güney bölgesine ihracat yapılacak ise, hem kuzey bölgesinin hem de güney bölgesinin kurallarını bilmek ve ona uygun evrak hazırlamak gerekir. Çünkü Güneye gidecek malzemeler, önce Kuzey Irak bölgesinde gümrük işlemine tabi tutulmakta; ardından Güney bölgesine girişte ikinci bir gümrükleme işlemi yapılmaktadır. Bu durum Irak’ta iki kere gümrük vergisi ödenmesine ve dolayısı ile maliyetlerin artmasına neden olmaktadır.

Kuzey Irak’a yapılan ihracatlarda malzemeleriniz yüklendiği şekilde hiçbir aktarma görmeden son alıcıya kadar teslim edilebilir. Ancak Güney bölgesine gidecek yükleriniz güney bölgesine giriş yapmadan önce Irak plakalı başka araçlara aktarılmak zorundadır. Türk plakalı araçların güney bölgesinde mal taşımasına izin verilmemektedir. Malların aktarımı Erbil veya Kerkük’te kendi depomuzda güvenle yapılmaktadır. Paletli ürünlerin aktarımı için forklift mevcuttur.

Irak kara yolu nakliyeleri için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.